![]() |
||
|
|
||
|
|
||
| 574089 | ABEELE, C. VANDEN, Wensch van haest te sterven en de wensch van lang te leven. Beide voortcoomende uit de H. Hoop ende de H. Liefde. Antwerpen, Joannes Franciscus de Roveroy, 1757. Leer. 8°. (IV), 84 pp. *rug bovenzijde licht beschadigd, oude naam op schutblad, platten licht geschaafd, binding iets los, schutbladen binnenzijde gebruind* | Euro 30,00 |
| 575313 | BABOR, J., Wohlthätige Leitungen der göttlichen Vorsehung bey ganze Welttheile erschütternden Kriegen. Brünn und Olmütz, Gastl, 1821. (VIII) 334 pp. gekartonneerd. *onopengesneden, papier hier en daar licht roestvlekkig, platten geschaafd, bibliotheeknummer op rug*Frakturschrift | Euro 35,00 |
| 581315 | BACKX, RUMOLDUS, Sermoonen over de bekeeringh van den sondaer. Waar in met een wel-sprekende geleertheyt gehandelt wort van de nootsaeckelijckheydt der bekeeringh, waer in de waere bekeeringh gelegen is, welck de middelen zyn om die te bekomen, en welck haere ken-teeckens. (...). 2 delen. Antwerpen, Petrus Jouret, 1713. Gegraveerd portret Backx. Leer. 12°. (XXX), 546, (25), (II), 538, (19) pp. *rug deel 1 licht geschaafd, oude tekst op schutbladen, onderzijde rug deel 2 licht beschadigd* | Euro 90,00 |
| 581316 | BACKX, RUMOLDUS, Sermoonen. Op ieder sondagh van het geheele iaer. Waer in de waerheden van het evangelie kort, klaer en bondigh worden voor-gestelt (...). Tweeden druck. Antwerpen, Petrus Jouret, 1709. Leer. 6°. (VIII), 796, (20) pp. *papier hier en daar licht watervlekkig, titelschildje beschadigd, boven- onderzijde rug licht beschadigd* | Euro 50,00 |
| 581312 | BACKX, RUMOLDUS, XXII meditatien op het lyden van onsen salighmaecker Jesus Christus; ghepredickt in het jaer 1693 en 1697. Verdeelt in twee deelen. 2 delen in 1 band.Antwerpen, Petrus Jouret, 1716. Frontispice. Leer. 12°. (VI), 533, (20) pp. *boven- onderzijde rug licht beschadigd, oude tekst op schutblad* | Euro 60,00 |
| 581313 | BECANUS, M., Analogia veteris ac novi testamenti, in qua primum status veteris, deinde consensus, proportio, & conspiratio illius cum novo explicatur. Editio postrema accuratissime ad lapidem lydium expunctis erroribus, revocata. Leuven, Martinus van Overbeke, 1754. Halfleer. 8°. (XVI), 448 pp. *platten licht geschaafd, bovenzijde rug licht beschadigd, oude tekst op schutblad* | Euro 75,00 |
| 575932 | BERNARD VAN CLAIRVAUX, Sancti Bernardi Claraevallensis abbatis primi, religiosissimi ecclesiae doctoris, suavissimique & quod pro eximia illius pietate non iniuria dixeris, plane theodidacti, opera omnia: tam quae vere germana illius esse nemo inficias eat, quam quae spuria et supposititia (quanquam non dissimilis pietatis) plerisque videri possunt, diligentissime nunc primum recognita, aucta ac emendata, & in ordinem concinniorem disposita. Accesserunt hac editione sancti Bernardi aliquot Epistolae e Bibliotheca sancti Victoris Parisiensis nunquam editae, & Notae P. Io. Picardi, eiusdem monasterij canonici regularis, in easdem & reliquas S. Bernardi Epistolas, una cum officio S. Victoris, ac D. Bernardi Miracula. Cum indice duplici, altero locorum sacrae Scripturae passim ab ipso S. Bernardo explicatorum, altero eoque novo & amplo rerum & verborum. Omnia rursus hac postrema editione diligentius quam antea correcta.Parijs, Societas ultima typographorum, 1623. Gegraveerd portret Bernardus en diverse kop- en sluitvignetten. Leer. Gr. 6°. (XXVI), 2400, (140) pp. *platten licht geschaafd, boven- en onderzijde rug licht beschadigd, bibliotheekstickertje op rug, bibliotheekstempel op schutblad, naam op titelpagina, vlek op bovenzijde titelpagina, pp. 153-156 verkeerd gebonden, hoekje uit pp. 406-407 gescheurd, onderzijde pp. 1495-1512 met tape gerepareerd* | Euro 500,00 |
| 580418 | BORGIA, FRANCESCO, RIBADENEIRA, P. DE, Vita Francisci Borgiae tertii societatis Iesu generalis. Hispanice scripta; Latine vero ab And. Schotto Antwerp. Accesserunt nunc primum pia opuscula Francesci Borgiae.Antwerpen, Joachim Trognaesius, 1598. Vignet. Perkament. 8°. (XIV), 462, (II) pp. *bibliotheekstempel en (oude) tekst op titelpagina, lintjes ontbreken, *pagina 8 voorwerk ontbreekt, portret mist* Tweede Latijnse editie van het leven van Francesco Borgia. De oorspronkelijke Spaanse editie verscheen in 1592, de eerste Latijnse vertaling door Andreas Schott verscheen in 1596. | Euro 275,00 |
| 590640 | BRAKEL, THEODORUS À, De trappen des geestelyken levens, beschreven door Theodorum à Brakel. In syn leven predikant tot Mackum. En volgens sijn bevel, na sijn dood in 't licht gebracht, door W. à Brakel, Th.F. 't laatst predikant tot Rotterdam. Met een ontledinge des tractaets en met het afsterven des autheurs vermeerdert. Den zesden druk. Bijgebonden: Het geestelyke leven, ende de stand eens gelovigen mensches hier op aarde; uit Gods Heilige Woord vergadert en byeengestelt. Nog zyn hier achter bygevoegt eenige kentekenen, waar uit men hem kan verzekeren, dat men van Godt is bemind; als mede eenige christelyke meditatien, gebeden en dankzeggingen: door Theodorus Gerardi à Brakel. De twaalfde druk, door den autheur in zyn leven overgezien, vermeerdert en verbetert. Bijgebonden: Eenige christelyke meditatien, gebeden ende dankzeggingen om 's nagts, 's morgens, 's middaags en 's avonds te gebruiken, mitsgaders by andere gelegentheden, gemaakt ende byeengestelt door Theodorus à Brakel. De negende druk, door den autheur in zyn leven ovegezien ende met verscheiden gebeden vermeerdert. Groningen, Laurens Groenewout, 1733, 1737, 1737. Drukkersvignetten. Perkament. 8°. (XXX), 438, 398, (6), (II), 74 pp. *1 schutblad voorin licht watervlekkig, papier hier en daar licht gebruind*'Theodous (of Dirk Gerrits) à Brakel, Enkhuizen 1608 - Makkum 1669. Gereformeerd predikant Beers en Jellum in 1638, Den Burg (Texel) 1652, Makkum 1653-1669. Hij huwde met Margaretha Homma. Uit dit huwelijk stamden vijf dochters en een zoon, Willem à Brakel. Aan een hogeschool heeft Brakel gestudeerd; wel heeft hij de Latijnse School te Enkhuizen gevolgd. Brakel heeft in het vaderlandse kerkelijke leven geen opvallende rol gespeeld. Een duidelijk beeld van zijn vroomheid, welke van jongsaf aan mystieke trekken vertoonde, biedt zijn hoofdwerk 'Het geestelijk leven'. Voor zijn dood werd dit werk zeker vijf maal herdrukt. (...) Het tweede hoofdwerk 'De trappen des geestelycken levens', verscheen pstuum, verzorgd door zijn zoon Willem. (...) Reeds tijdens zijn leven is de invloed van Brakel groot geweest. Zo heeft Anna Maria van Schuurman onder de indruk van zijn vroomheid met haar broer hem met een bezoek vereerd. Het werk kende tot in de 19e eeuw veel herdrukken'.Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlands protestantisme, Kampen, 1983 (2e), 1, 55-56 | Euro 100,00 |
| 596061 | BRANDES, P.K., De paus als vorst van den kerkelijken staat. Eene historisch-politieke proeve. Naar het Hoogduitsch. Almelo, J.T. Sommer, 1849. (VIII) 90 pp. ingenaaid. *omslag iets los, boekblok bijgesneden* | Euro 50,00 |
| 590696 | CABELJAU, PETRUS, Catholijck memory-boeck der gereformeerde, gestelt tegen het Roomsch-memory-boeck der paus-gesinde. Waer in verhandelt werden alle de poincten der religie / die in verschil staen tusschen de ghereformeerde / ende de Roomsche kerck. Ziijnde een volkomen wederlegginghe van het memory-boeck van Turano Vekiti, 't welck tot meerder gerief des lesers van woordt tot woordt / nae de order der boecken ende capittelen / alhier is ingevoeght. 2 delen in 1 band.Leiden, Pieter Leffen, 1661. Gegraveerde titelplaat + drukkersvignet. Halfleer. 4°. (XXII), 683, (19), (X), 966, (20) pp. *platten vernieuwd, randen platten licht gestoten, klein scheurtje in titelplaat, onderzijde rug licht beschadigd*'Pieter Cab(b)eljau(w) (Cabeliavius), Leiden 17 december 1610, Leiden, 20 maart 1668. Zoon van Willem Cabeljau, een Gentse lakenkoopman, in 1581 uitgeweken naar Leiden, en Abyge Bollys. Student te Leiden in 1622; mag. artium 22 maart 1629. Gereformeerd predikant in Schermerhorn in 1633, Leeuwarden in 1638 en daarna te Leiden in 1641. Regent van het Statencollege in 1659 en dr. theologie in 1662. Van het begin af aan toonde Cabeljau een bijzondere belangstelling voor kerkordelijke aangelegenheden. Daarnaast heeft hij zich speciaal ingelaten met polemieken tegen de roomsen in zijn omgeving. Het was niet genoeg dat de overheden met haar autoriteit de kerk steunden, met alle geestelijke middelen moest men waken tegen de bedreiging van Rome, dat op bedekte wijze de gereformeerden trachtte te beïnvloeden. Cabljau heeft zich met grote ijver van die taak gekweten. Nadat hij in zijn boek uit 1650, 'De oude catholycke waerheyt der Ger. Kercke gestelt tegen het nieuw geloof des Pausdoms', al enige aantekeningen gesteld had op het 'Catholyck memoryboeck' van de jurist Arnout Kievit (pseud. Turano Vekiti) uit 1624, gaf Cabeljau in twee dikke delen in 1661 zijn 'Catholyck memory-boeck' uit, waarin hij de volledige tekst van Vekiti opgenomen heeft en van a tot z voorzien van kritische aantekeningen'. Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlands protestantisme. Kampen, 1983, 2, 114-115 | Euro 375,00 |
| 594448 | CALVIJN, J., Opera omnia; in novem tomos digesta. Editio omnium novissima, ad fidem emendatiorum codicum quam accuratissime recognita, & indicibus locupletissimis non sine maximo labore & studio adornata. Tomorum seriem, & quam quisque complectatur materiam proxima à praefatione pagina docebit. 9 delen. Amsterdam, Joannes Jacobus Schipper, 1667. 3 drukkersvignetten + gegraveerde plaat met afbeelding Calvijn + 10 gegraveerde portretjes van Calvijn op titelpagina's + 1 binnentekstgravure met kaartje van het Midden Oosten. Halfleer. Folio. *niet-contemporaine binding; bovenzijde rug van deel 2 licht beschadigd; bovenzijde rug deel 4 mist een stukje leer; bovenzijde ruggen delen 5, 7 en 9 licht beschadigd; boekblokken licht vlekkig; papier hier en daar licht roestvlekkig en iets wormstekig; de titelpagina's van de afzonderlijke delen geven 1667 als jaar van uitgave, de gezamenlijke titelpagina in deel 1 daarentegen 1671*Mooie set. Elenchus totius operis (deel 1, p. VII): Tomus I. Continet commentaria in Pentateuchum, & librum Jusuae. II. Homilias in Samuelem, & conciones in Jobum. III. Commentaria in Psalmos, & Isaiam. IV. Praelectiones in Jeremiam, & Ezechielem. V. Paelectiones in Danielem, & Prophetas majores. VI. Commentaria in Evangelia, & Acta Apostolorum. VII. Commentaria in Epistolas Pauli & Canonicas. VIII. Opuscula varia theologica. IX. Institutiones religionis Christianae, quibus subjunguntur Epistolae & responsa ad diversos | Euro 1350,00 |
| 586023 | CORNELIUS DE HOOFDMAN, De hoofdman, in drie boeken. Met plaaten. Haarlem, A. Loosjes, 1784. Met 3 binnentekstgravures. (IV), 85 pp. *stukje leer ontbreekt aan onderkant rug, iets los in de band, gemarmerd papier op platten iets los*S. v.d. Linden, De Heiligen, p. 203 | Euro 250,00 |
| 007656 | COSSART, ABBÉ, Miroir du clergé. 2 delen. Z.p., z.u., 1797. Halfleer. 8°. (XVI), 419, 544 pp. *rug deel 2 beschadigd, titelschildje deel 2 ontbreekt grotendeels, knepen beide banden zwak, randen platten gestoten*Barbier, III-IV, 312 | Euro 95,00 |
| 003414 | DRESDNISCHE GESANGBUCH, Das privilegirte ordentliche und vermehrte Dreßdnische Gesang-Buch, wie solches sowohl in der Churfl. Sächsis. Schloß-Capelle, als in denen andern Kirchen bey der Churfl. Sächischen Residenz, nach den Lieder-Nummern an den Tafeln, hiernebst auch in den gesamten Chur- und Fürstlich-Sächsis. Landen bey öffentlichem Gottesdienst gebrauchet, und daraus pfleget gesungen zu werden. Darinnen die auserlesensten und geistreichtsten Lieder in reicher Anzahl zusammen getragen, auf hohen Befehl und vieler verlangen mit leserlicher Mittel-Schrift in diesem Formate und Druck gegeben worden, von einem seinem Jesu Getreu Bleibenden Diener. Bijgebonden: Tägliche Kirchen-Andachten, welche dem privilegirten Ordentlichen und Vermehrten Dreßdnischen Gesang-Buche zu mehrerer Andacht beygefüget; Ingleichen mit Hr. D. Jo. Lassenii, Hr. Christ. Scrivers und Herrn Caspar Neumanns 'Täglichen Morgen- und Abend- auch einigen Buß- Beicht-Communion- nebst denen gewöhnlichen Kirchen- Betstunden, Hohen-Fest- und andern geistreichen Kern-Gebeten vermehret worden. Bijgebonden: Der ganze Psalter des Königes und Propheten Davids, verdeutscht durch D. Martin Luthern, mit dessen kurzen Summarien; Nebst beygefügtem ordentlichen Register nach dem Alphabeth, und einer zweyfachen Anweisung, wie man sich des Psalters nützlich bedienen könne. Bijgebonden: Episteln und Evangelia, wie solche an denen Sonn- und Festtagen erkläret werden; Mit kurzen Gebetseufzern. Das Leiden, Sterben, Auferstehung und himmelfahrt Jesu Christi, nach denen vier Evangelisten; Die Sendung des h. Geistes, aus dem Luca; Ingleichen die Zerstörung der Stadt Jerusalem; Der kleine Catechismus D. Martin Luthers; Das Corpus Doctrinae, die Hauptsymbola, nebst der ungeänderten Augspurgischen Confeßion. Zur Ehre Gottes und heiliger Andacht, sowohl bey, als ausser dem Gottesdienste, zu gebrauchen. Dresden und Leipzig, Michael Gröll, 1782, Zwickau, Friedrich Gottlob Höfer, z.j. Met 2 gravures en 4 drukkersvignetten. Leer. 8°. (II), 629, (21), 128, 84, (4), 128 pp. *de laatste tekst is niet compleet, titelpagina en schutblad voorin vlekkig, platten en rug licht geschaafd*De eerste twee teksten zijn uitgegeven door Michael Gröll, de twee laatste door Friedrich Gottlob Höfer. De platten zijn gestempeld. Het boekblok is verguld. | Euro 150,00 |
| 580366 | FLEURY, C., De zéden der Israëlieten en der christenen, door den heer Claudius Fleury, priester en tegenwoordigen biecht-vader van den koning van Vrankryk. Vertaeld na den Paryschen druk, merkelyk vermeerderd en verbeterd. Antwerpen, Hubert Bincken, 1794. Leer. 8°. (IV) (VI) 149 (3), 253, (3) pp. *hoeken platten beschadigd, rug boven- en onderzijde licht beschadigd*Binnenzijde voorplat tekst: 1sten prijs der christelyke leering, behaelt door Joannes Van der Haegen in de parochiaele kerk van den heyligen apostel Jacobus, binnen Antwerpen, den 19 november 1826 | Euro 100,00 |
| 588144 | GICHTEL, JOHANN GEORG, GRABERN, JOHANN GEORG, Eine kurze Eröffnung und Anweisung der dreyen Principien und Welten im Menschen, in unterschiedlichen Figuren vorgestellet: wie und wo eigentlich ihre Centra im innern Menschen stehen; gleich sie der Autor selbst im göttlichen Schauen in sich gefunden, und gegenwärtig in sich empfindet, schmecket und fühlet. Samt einer Beschreibung der dreyerley Menschen, nach Art des in ihme herrschenden Principii oder Geistes. Worinnen sich ein jeder als in einem Spiegel besehen kann, unter welchem Regiment er in seiner Lebensgestalt stehe und lebe. Nebst einer Anweisung, was der Streit Michaels und des Drachen, auch was das wahre Beten im Geist und Wahrheit sey: abgemalet und vorgestellet (...) im Jahre 1696. Neue Auflage. Berlin und Leipzig, Christian Ulrich Ringmacher, 1779. Met 5 gekleurde buitentekstgravures (waarvan 1 uitvouwbaar) + 1 vignet. Halfleer. 8°. (VIII), 146, (2) pp. *papier hier en daar licht roestvlekkig*'Johann Georg Gichtel, 1638-1710, German mystic, was born at Regensburg. In Strasbourg he studied for a short period theology. After this he entered the faculty of law. He was admitted an advocate; but having become acquainted with the baron Justinianus von Weltz (1621-1668), a Hungarian nobleman who cherished schemes for the reunion of christendom and the conversion of the world, and having himself become acquainted with antoher world in dreams and visions, he abandoned all interest in his profession, and became an energetic promotor of the 'Christerbauliche Jesusgesellschaft'. The movement in its beginnings provoked at least no active hostility; but when Gichtel began to attack the teaching of the Lutheran clergy and church, especially upon the fundamental doctrine of justification by faith, he exposed himself to a prosecution which resulted in sentence of banishment and confiscation (1665). After many months of wandering (...) he reached the Netherlands in january 1667, and settled at Zwolle, where he co-operated with Friedrich Brecking (1629-1721), who shared his views and aspirations. Having become involved in the troubles of this friend, Gichtel, after a period of imprisonment, was banished for a term of years from Zwolle, but finally in 1668 found a home in Amsterdam, where he made the acquaintance of Antoinette Bourignon, and in a state of poverty lived out his life of visions and day-dreams, of prophecy and prayer. He became an ardent disciple of Jakob Böhme, whose works he published in 1682; but before the time of his death, he had attracted to himself a small band of followers known as Gichtelians or Brethern of the Angels, who propagated certain views at which he had arrived independently of Böhme. Seeking ever to hear the authoritative voice of God wihin them, and endeavouring to attain to a life alltogether free form carnal desires, like that of 'the angels in heaven, who neither marry nor are given in marriage', they claimed to exercise a priesthood 'after the order of Melchizedek', appeasing the wrath of God, and ransoming the souls of the lost by sufferings endured vicariously after the example of Christ. While, however, Böhme 'desired to remain a faithful son of the church', the Gichtel's correspondence was published without his knowledge by Gottfried Arnold, a disciple, in 1701 (2 volumes), and again in 1708 (3 volumes). It has been frequently reprinted under the title Theosophia practica'. The Encyclopaedia Britannica. Ninth edition. Edinburgh, 1879, X, 588 | Euro 1400,00 |
| 576986 | GIESELER, J.C.L., Lehrbuch der Kirchengeschichte. 7 delen.Bonn, Adolph Marcus, 1829-57 (delen 1, 2: 3e herz., delen 3-7: 1e). (XIV) 770, (IV) 364, (VI) 681, (II) 334, (IV) 555, 471, (VI) 722, (XVI) (XXXV-XL) 301, (LVI) 407, (XL) 567 pp. gebonden. *platten geschaafd, papier hier en daar (licht) roestvlekkig, naam op schutblad, del 1 rug met tape versterkt, tekst op schutblad, enkele (oude) penstrepen , deel 2 hoek voorplat beschadigd, rug licht beschadigd, deel 3 hoek platten beschadigd, deel 4 titelpagina ontbreekt, rug licht beschadigd, delen 5, 6, 7 ruggen licht beschadigd*Frakturschrift. Dl 1: Erster Band, erste und zweite Periode, Dl 2: Zweyten Bandes erste und zweyte Abtheilung, dritte Periode, Dl 3: Zweyten Bandes dritte und vierte Abtheilung, dritte Periode, Dl 4: (3. Bd., 1. Abth.), vierte Periode, Dl 5: Dritten Bandes zweite Abtheilung, vierte Periode, Dl 6: Vierter und fünfter Band, Dl 7: Sechter und letzter, ergänzender Band. Die Dogmengeschichte. Dln 6 en 7 hrsg. von E.R. Redepenning | Euro 175,00 |
| 592728 | GODEAU, A., Histoire de l'eglise. 6 delen.Paris, z.u., 1680. 6 drukkersvignetten + gegraveerd portret van Godeau. Perkament. 12°. (XXIV), 711, (151), 696, (98), 768, (108), 572, (68), 674, (41), 432, (21) pp. *papier hier en daar licht watervlekkig, voorplat deel 6 gevlekt, bibliotheekstickertjes op banden, bibliotheekstempel op titelpagina's*Deel 1: Qui contient l'abregé de l'histoire depuis Adam, jusqu'à notre seigneur: & puis l'histoire des trois premiers siecles, Deel 2: Qui contient le IV. siecle, Deel 3: Qui contient le V. siecle, Deel 4: Qui contient le VI. siecle, Deel 5: Qui contient les VII. & VIII. siecles, Deel 6: Qui contient le IX. siecle. 'Antoine Godeau, 24.9.1605 - 21.4.1672, Literat und Kirchenhistoriker zu Vence. Advokat am Parlament in Paris, 1635 eines der ersten Mitglieder Académie française (...), wurde 1636 Priester, durch Richelieu im selben Jahr Bisschof von Grasse und 1639 zugleich von Vence, nach Aufhebung der Personalunion 1653 nur noch Vence. Als Oberhirt eifrig und von grossem Einfluss in der Provence und den Assemblées du clergé, begünstigte aber den aufkommenden Jansenismus; dabei fleissiger, nicht selten beissender Stilist. Schrieb u.a. eine Histoire d'église von gewandter Diktion un reichem Inhalt über die ersten 8 Jahrhunderte (sein Hauptwerk 5 Bde, Paris 1657/58) (...)'. Lexikon für Theologie und Kirche. Freiburg. Br., 1932 (2e herz.), 4, p. 502 | Euro 400,00 |
| 590790 | GODSDIENSTVRIEND, Gesprekken van de conscriptie op een geestelijke wijze voorgesteld door een godsdienst vriend. Z.p., z.u., z.j. Halflinnen. (II) 120 pp. Handgeschreven tekst in een mooi handschrift. De conscriptie, die bij Franse wet in 1798 werd ingevoerd, is de registratie van geschikte jonge mannen voor de verplichte dienst in het leger. | Euro 125,00 |
| 580908 | GROE, T. VAN DER, Verhandeling over het opregt geloovig aannemen en gebruik maken van de beloften des h. evangeliums tot ontdekking van waan-geloovigen en tot bevestiging der ware geloovigen. Vernieuwde uitgave, met eene voorrede en aanmerkingen van S.S.Tromp. Leeuwaren, G.H. Swartte van Loon, 1840. (IV) (VIII) 144 pp. ingenaaid. *omslag licht beschadigd* | Euro 35,00 |
| 594556 | GROENEWEGEN, H., Keten van de gantsche godgeleerdheid: ofte uytlegginge van den zendbrief Pauli aan den Romeynen, in welke genoegsaam alle de hooftgronden van de leere der waarheid die na de godsaligheid is werden verhandelt, uyt den schakel van den brief selfs: en bysonder welke die ware gerechtigheyd zy door welke een zondaar voor God kan bestaan. Ende dan de kragt van de leerstukken tot de oefeninge der godsaligheyd levendig werd vertoond. In twee deelen. Door Henricus Groenwegen (...). Gorinchem, Cornelis Lever, 1681-1683. Drukkersvignetten. Halfperkament. 4°. (56), 843, (VIII), 420, (14) pp. *papier hier en daar licht watervlekkig, platten vernieuwd*'Henricus Groenewegen, 1640 - 1692. Studeerde theologie te Leiden in 1661. In 1667 gereformeerd predikant in De Lier, in 1671 in Delfshaven en van 1679 tot 1692 te Enkhuizen. Over zijn afkomst en leven is niet veel bekend. Als student in Leiden had hij als leermeester Joh. Coccejus, wiens denkbeelden hij getrouw overnam. Groenewegen noemt in de 'Voorreden' op zijn Cathechismusverklaring als zijn leermeester ook Fr. Burmannus, sub-regent in Leiden, eveneens coccejaan. Hij genoot veel bekendheid als schrijver. Zijn boeken werden tamelijk veel gelezen, getuige het feit, dat sommige vele malen zijn herdrukt en een tweetal in het Duits is vertaald. Dat zijn invoed groot is geweest, blijkt uit de theol.-kerkelijke richting onder de coccejanen, die naar hem werd genoemd: de z.g. groene coccejanen, ook wel genoemd de Leidse coccejanen, omdat zij zich erop lieten voorstaan als Leidse theologen de ware volgelingen van de Leidse leermeester te zijn. (...) De groene coccejanen stonden ervoor bekend dat zij op de kansel pronkten met hun geleerdheid en dat hun prediking zich kenmerkte door een allegorische schriftuitleg en een geringe aandacht voor de geestelijke strekking van de Schrift. (...)'. Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het protestantisme. Kampen, 1988. 3, pp. 151-154 | Euro 225,00 |
| 588891 | GROOT, H. DE, Annotationes in Novum Testamentum denuo emendatius editae. 9 delen.Groningen, W. Zuideman, 1826-34. Contemporain gekartonneerd. *ruggen licht beschadigd en gebruind, platten licht roestvlekkig, achterplat deel 8 lichte waterschade, voorplat deel 9 deels los*Complete set. Dl 1: Continens annotationes ad Matth. I-XIII, Dl 2: Ad Matth. XIV-XXVIII, Dl 3: Ad Marcum et Lucam, Dl: Ad Iohannem, Dl 5: Ad Acta Apostolorum, Dl 6: In Pauli Epistolas ad Romanos, Corinthios, Galatas, Dl 7: In Pauli Epistolas ad Ephesios - Philemonem et in Epist. ad Hebraeos, Dl 8: In Epistolas Catholicas et Ioahannis Apocalypsin, Dl 9: Indices | Euro 250,00 |
| 588895 | GROOT, H. DE, Annotationes in Novum Testamentum denuo emendatius editae. 9 delen.Groningen, W. Zuideman, 1826-34. Contemporain gekartonneerd. *ruggen licht beschadigd en gebruind, platten licht roestvlekkig en beduimeld, voorplat deel 9 deels los, papier deel 9 hier en daar licht roestvlekkig*Complete set. Dl 1: Continens annotationes ad Matth. I-XIII, Dl 2: Ad Matth. XIV-XXVIII, Dl 3: Ad Marcum et Lucam, Dl: Ad Iohannem, Dl 5: Ad Acta Apostolorum, Dl 6: In Pauli Epistolas ad Romanos, Corinthios, Galatas, Dl 7: In Pauli Epistolas ad Ephesios - Philemonem et in Epist. ad Hebraeos, Dl 8: In Epistolas Catholicas et Ioahannis Apocalypsin, Dl 9: Indices | Euro 250,00 |
| 008727 | HAMELSVELD, Y. VAN., De zedelijke toestand der Nederlandsche natie op het einde der achttiende eeuw. Amsterdam, Johannes Allart, 1791. Met gegraveerd portret van Hamelsveld. Contemporain halflinnen. 8°. 562 pp. *papier hier en daar watervlekkig en licht roestvlekkig*'Ysbrand van Hamelsveld, Utrecht 1743, Amsterdam 1812. Studie theologie Utrecht 1758; dr. theologie 1765. Gereformeerd predikant Durgerdam 1766, Grootebroek 1776, Goes 1777-1779. Professor theologie Utrecht 1784-1787. Lid van de eerste en tweede Nationale Vergadering 1796-1798. (...). Van Hamelvelds 'De zedelijke toestand der Nederlandsche natie, op het einde der achttiende eeuw' heeft tot vandaag invloed uitgeoefend op de beeldvorming van de 18e eeuw als tijd van verval en lamlendigheid. S. Schama noemt dit werk een van de vele 'crypto-political sermons' die verschenen in de Republiek aan het eind van de 18e eeuw, en wel: 'the best known and most explicitly political of such works'. Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlandse protestantisme. Kampen, 1998, 4, pp. 178-180 | Euro 150,00 |
| 590782 | HAUTE, PETRUS VANDEN, Breviarium historicum ordinis minorum, sive brevis historia pro introductione deserviens ad brevem et specialem chronologiam et in tres tractatus divisum quorum primus continet vitam et acta S. Francisci de Assisio (...): secundus institutionem, essentiam, divisionem et statum hodiernum ordinis minorum; tertius rectores ac regimen ejusdem ordinis. Romae, Pauli Junchii, 1777. Met gegraveerd portret + drukkersvignet. Half leder. Groot 4°. (XVI), 347 pp. *rug licht beschadigd, papier voorplat licht beschadigd, achterplat licht geschaafd, papier hier en daar gebruind, bibliotheekstempel Minderbroeders Weert op titelpagina* | Euro 175,00 |
| 581318 | J.N., Jezus te Bethlehem geboren, besneden en aangebeden, of LXI predikatien op de geboorte, besnydenisse en aanbiddinge des zaligmakers en op andere dan invallende vierdagen gedaan.Leuven, Theodorus Crajenschot, 1761. Titelprent + frontispice. Halfleer. 8°. (VIII), 654, (2) pp. *platten geschaafd, bovenzijde rug licht beschadigd* | Euro 75,00 |
| 581319 | J.N., Jezus van de dood herrezen of de h. historie der verryzenisse en der verschyningen des zaligmakers op den eersten dag, in XXXV korte predikatien voorgesteld en overwogen.Leuven, Theodorus Crajenschot, 1755. Frontispice. Leer. 8°. (IV), (XVI), (VI), 398, (2) pp. *oude naam op schutblad* | Euro 75,00 |
| 575983 | LAVATER, J.C., Leerredenen op feest-dage en andere plechtige gelegenheden. Uit het Hoogduitsch vertaalt door Cornelis van der Aa. Tweede stuk. Leiden, J. van Thoir, 1800. ingenaaid + papieren omslag. 8°. (IV), 99 pp. *papier hier en daar licht roestvlekkig*Dit zijn de 'Leerredenen over het lijden van Jezus Christus' | Euro 25,00 |
| 575982 | LAVATER, J.C., Nadenken over my zelven. Uit het Hoogduitsch vertaalt door M... Tweede en verbeterde uitgave. Utrecht, J. van Schoonhoven, 1802. ingenaaid + papieren omslag. 8°. (IV), 46, (1) pp. *papier hier en daar licht watervlekkig, (oude) naam op schutblad* | Euro 25,00 |
| 590744 | LEVENS DER HEILIGEN, De levens der heiligen voor ieder dag van 't jaer, met oeffeningen en gebeden getrokken uyt de levensbeschryvingen der heiligen tot Anwerpen gedrukt in de jaeren 1708. 1711. en 1715. Vertaelt uit de levensbeschryvingen van Baillet, en uit die te Parys 1734 uitgegeeven zyn: alle gedrukt, met privilegien en goedkeuringen. 2 delen in 1 band. Keulen, Op kosten van de societyt, 1738. Half schaapsleder. 12°. (VIII), 660, (II), 424 pp. *papier hier en daar licht roestvlekkig, platten geschaafd, binding iets los*Het werk van Adrian Baillet verscheen onder de titel 'Les vies des saints et l'histoire des festes de l'annee' (...). Paris, Nully, 1703. W.P.C. Knuttel. Nederlandse bibliographie van kerkgeschiedenis. Amsterdam, 1889, p. 195 vermeldt editie van 1798 en een editie zonder jaar | Euro 150,00 |
| 594536 | LODENSTEYN, J. VAN, Beschouwinge van Zion: ofte aandagten en opmerkingen over den tegenwoordigen toestand van 't gereformeerde christen volk. Gestelt in eenige t'samen-spraken. Eerste deel: vervattende de 1. ende II. t'samenspraak. Psalm 48: 13, 14. (...). De vierde druk, vermeerderd met een voor-berigt. Tweede deel. Vervattende de III. en IV. t'samen-spraak. Derde deel. Vervattende de V. en VI. t'samen-spraak. Vierde deel. Vervattende de VII. en VIII. t'samen-spraak. Vijfde en het laatste deel. Vervattende de IX. ende X. t'samenspraak. Mitsgaders hier by-gevoegt 'Een tractaat van 's menschen geluksaligheyd, ende de misvattingen daar omtrent aangewesen'. Bijgebonden: Geestelyke gedagten, na sijn dood uyt-gegeven: aangaande het ware wesen van 's menschen geluksaligheyd; en de naakte ontdekkinge van 's volks algemeene dwalingen omtrent dat hoogwigtig stuk. Bijgebonden: Een predicatie van D. Lodensteyn, over Ezech. 37: vers 7, 8. Amsterdam, Jacobus van Hardenberg en Johannes Douci, 1718. Halfleer. 4°. (XXIV), 206, (VIII), 209-337 (7), 8 pp. *niet-contemporaine binding; papier hier en daar licht gebruind* | Euro 80,00 |
| 598814 | MARCK, JOHANNES À, Kort opstel der christene Got-geleertheit. Tot leeringe der waarheeden, en weederlegginge der dwaalingen. Getrokken uit de grootere werken. En dus uitgegeeven door Johannes Wilhelmius, Theologiae Doctor en predikant tot Rotterdam. Den zesde druk, van veele fauten gesuivert.Rotterdam, Paulus Topyn, 1750 (6e). Drukkersvignet. Perkament. 8°. (LX), 724 pp. *schutbladen vernieuwd, platten iets vlekkig, papier hier en daar licht roestvlekkig, pp. 263 t/m 317 licht wormstekig, voorwerk gerestaureerd*"Marck. I. Johannes à, Sneek, 10 januari 1656 - Leiden, 30 januari 1731. Ned. gereformeerd theoloog. Vroeg wees, werd M. opgevoed door de weduwe van zijn bloedverwant Joh. Cloppenburch. Hij studeerde te Franeker en te Leiden en bleek een veelbelovend student. In 1675 deed hij zijn intrede in Midlum en verwierf hetzelfde jaar doctoralen in de theologie en in de filosofie, om welk opvallend gebeuren de Staten van Friesland hem met een royaal geschenk vereerden. In Franeker richtte men voor hem een derde leerstoel op, om hem voor Friesland te behouden, maar in 1682 ging hij toch naar Groningen, waar hij, geestverwant van Maccovius, diens opvolger werd. Als Voetiaan bleek hij het zeer oneens met zijn ambtgenoot de Coccejaan-foederalist Braun. In 1689 werd hij hoogleraar te Leiden. De door hem gedoceerde vakken vormen een gelukkige eenheid: dogmatiek, exegese en kerkgeschiedenis. De door hem nagelaten werken betreffen deze gebieden. Het bekendst werd zijn Compendium theologicae christianae didactico-elencticum, 1686 (tal van drukken, ook in het Ned. vertaald; een uittreksel ervan, is het Merch der christene godgeleerdheid, 1690), oorspronkelijk Latijn, dat wel 2 eeuwen lang aan diverse universiteiten bepalend was voor het dogmatisch onderwijs. De hoogleraar B. de Moor gaf in de 18e eeuw een zeer uitgebreid commentaar op het Compendium, de uitvoerigste dogmatiek in onze taal. Buiten deze dogmatische werken liet M. een reeks commentaren en bijbelse verhandelingen na (...)." Grosheide, Christelijke Encyclopedie, IV pp. 573-574. | Euro 50,00 |
| 571772 | MEYERN, J., Das Andenken derer abgeschiedenen Seelen an die hinterlassenen Verwandten und Bekannten aus Vernunft und Schrift.Breslau und Leipzig, Pietsch, 1754. Gekartonnneerd. 8°. (II),148 pp. *papier licht gebruind* | Euro 35,00 |
| 578435 | MOULIN, P. DU, Verhandeling van den vrede der ziele en de vergenoeginge des geestes; mitsgaders overdenkingen en gebeden op elken dag van de weke: neffens een voorbereiding tot het H. Avondmaal. In de Fransche taal beschreven door Pierre du Moulin, de jonge, en in 't Nederduits overgezet door H. Dullaart. De laatste druk vermeerdert en verbetert. Amsterdam, Gerardus Borstius, 1700. Drukkersvignet. Perkament. 8°. (XIV), 480, 102 pp. *band smoezelig, schutbladen voorin ontbreken, schutblad achterin beschadigd, oude naam binnenzijde voorplat*'Petrus Molinaeus, Pierre Dumoulin, Frans gereformeerd theoloog, Buhy (bij Nantes) 1568, Sedan 1658. In 1592 trok hij naar Leiden, waar hij aanvankelijk les gaf aan de Latijnse school en in 1593 benoemd werd tot hoogleraar in de logica. Hij promoveerde er tot magister artium (1594). In 1598 terugkeer naar Parijs en in 1599 predikant te Parijs. Verkreeg een vooraanstaande positie in de gereformeerde kerk van Frankrijk. Afgevaardigd naar de synode van Dordrecht (1618). Tegen het Arminianisme schreef hij in 1619 een belangrijk boek, dat hij aan de Staten-Generaal opdroeg en dat reeds in 1620 ook in Nederlandse vertaling (door Joh. van Lodensteyn) verscheen. In 1620 moest hij Parijs verlaten en week uit naar Sedan, waar hij in 1621 predikant en hoogleraar werd. In 1624 vervolgens naar Engeland waar de Franse kerk te Londen hem tot predikant beriep. Molinaeus was een geducht polemist tegen het rooms-katholicisme. Talrijke geschriften staan op zijn naam, waarvan verschillende ook in het Nederlands werden vertaald, o.a. door D. Costerus en H. Dullaert. In 1609 verscheen te Arnhem een vertaling van M's geschrift over het Avondmaal. Ook afwijkende gevoelens in het gereformeerde protestantisme vonden in M. een bestrijder'. Christelijke encyclopedie. Kampen, 1960 (2e herz.), 5, 62. Over Heiman Dullaert: NNBW, 3, pp. 308-09 | Euro 90,00 |
| 010753 | NIEREMBERG, JOHANNES EUSEBIUS, A treatise of the difference betwixt the temporal and eternal. Composed in Spanish. Translated into English by Sir Vivian Mullineaux. And since revised and corrected, according to the last Spanish edition.Dublin, Peter Hoey and Richard Cross, 1793. Leer. 4°. 483 (5) pp. *namen op schutblad, rug licht geschaafd*'Johannes Eusebius Nieremberg, (SJ seit 1614) aszetischer Schriftsteller, 1595 (1590?) zu Madrid (von deutschen Eltern), 1658. 14 Jahre Professor in der Naturgeschichte in Madrid, 3 Jahre der Exegese, hochangesehen als Beichtvater. Schrieb über 70 kleinere und größere größtenteils aszetische Werke, von denen viele oft aufgelegt und vielfach übersetzt wurden'. Lexikon für Theologie und Kirche, 7, p. 560 Dit werk is een Engelse vertaling van 'De la differencia entre lo temporal y eterno (Madrid 1640). Het kende 54 Spaanse edities. A. de Backer, C. Sommervogel 5, pp. 1725/66; 9, pp. 720 e.v. | Euro 160,00 |
| 575963 | NORIS, H., Dissertatio historica de synodo quinta oecumenica. Wenen, E typographeo Kaliwodiano, z.j. Leer. 4°. (IV), 162, 23, (3) pp. *platten geschaafd, titelschildje ontbreekt, hoek voorplat rechtsonder licht beschadigd* | Euro 100,00 |
| 581314 | PAUWELS, J., Magnum matrimonii sacramentum, reductum in casus, plerosque factos, nonnullos fictos, omnes moraliter possibiles, cum questionibus in intercalaribus ex universa theologia morali: opus, in IV. tomulos distributum (...). Tomus I en II. 2 delen.Leuven, Johannes Jacobs, 1759-60. Leer. 8°. (VIII), 584, (12), 439, (54) pp. Ruggen geornamenteerd; gemarmerde schutbladen. Mooie set | Euro 125,00 |
| 581317 | REUTER, J., Neoconfessarius practice instructus, seu methodus rite obeundi munus confessarii, in gratiam juniorum, qui ad curam animarum aspirant, cum appendice, sive brevi instructione, & methodo dispensationes aliasque gratiaspetendi & impetratas exequendi publice proposita. Casus conscientiae ex neoconfessario, seu methodo ritu obeundi munus confessarii resolvendi. 2 delen in 1 bandKeulen, Metternich, 1756. Hlf ldr. 8°. (XII), 510, (12), 194 pp. *rug licht beschadigd, papier hier en daar roestvlekkig, bibliotheekstempel op titelpagina, hoekje uit schutblad geknipt* | Euro 50,00 |
| 583524 | SAMEN, J.B., Sermoon gepredikt ter gelegenheid van het hernemen der studien in de vermaerde universiteyt van Loven door den zeer eerweerden heer Joannes Baptista Samen (...). Den I. meert.Loven, Joannes Petrus Georgius Michel, 1790. ing. 8°. 15 pp. *titelpagina gerepareerd* | Euro 25,00 |
| 584508 | STOCK, CHRISTIAN, Clavis linguae sanctae novi testamenti aditum aperiens, vocum significationes tum generales, tum speciales ordine concinno exhibens tam tironum, quam homiletices et exegeseos cultorum studiis apprime inserviens, ac subinde concordantiarum vicem supplens, cum indice vocum. Editio quarta, auctior et emendatior. Jena, J.F. Bielck, 1743. Gegraveerd portret + 1 binnentekstgravure. Leer. 8°. (VI), 1088, (56) pp. *papier gebruind; deel titelschildje ontbreekt; bovenzijde voorplat licht beschadigd; boven- en onderzijde rug licht beschadigd*'Christian Stock, 1672-1733, war Professor der orientalischen Sprachen in Jena'. ADB, 36, 279 | Euro 50,00 |
| 584507 | STOCK, CHRISTIAN, Clavis linguae sanctae veteris testamenti aditum aperiens, vocum radices juxta ordinem alphabeticum monstrans, quae deperditae visae sunt, ex lingua Chaldaica, Syriaca, Samaritana, Arabica et Aethiopica restituens, vocum significationes tum generales, tum speciales, ordine concinno exhibens tam tironum, quam homiletices et exegeseos cultorum studiis apprime inserviens ac subinde concordantiarum vicem supplens, cum indice vocum, cui accedit breve dictionarium Chaldaeo-Rabbinicum. Editio quinta prioribus longe emendatior. Jena, J.F. Bielck, 1744. Gegraveerd portret + drukkersvignet + enkele binnentekstgravures. Ldr. 8°. (VIII), 133, 1198, 50 pp. *rug boven- en onderzijde licht beschadigd; titelschildje ontbreekt; papier gebruind*'Christian Stock, 1672-1733, war Professor der orientalischen Sprachen in Berlin'.ADB, 36, 279 | Euro 75,00 |
| 581729 | TROMMIUS, A., Volkomene Nederlandsche concordantie ofte woord-register des Ouden en Nieuwen Testaments. Waer in gevonden worden alle de Nederlandsche woorden na order van 't Nederduytsche ABC; met alle de Hebreeusche en Chaldeeusche en Grieksche grond-woorden daer by gevoegt; mitsgaders de verscheydene beteekenissen en andere bequame onderscheydingen der Nederlandsche woorden. Zynde noch achter aen gehegt een compleet Hebreeusch en Grieksch register van alle de grond-woorden met bygevoegde Nederlandsche woorden daer mede deselve in de Nederlandsche oversettinge zyn. Bearbeidt en uitgegeven door Abraham Trommium. Met een voorreden van Aegidius Gillissen. 3 dln. Leeuwarden, Pieter Koumans, Willem Coulon, Abraham Ferwerda, 1750-1754. Half Ldr. Folio. (XXXVIII), 696, (II), 662, (II), 1066, (136), (52) pp. *platten licht geschaafd, bovenzijde rug dl 1 licht besch., rug licht ingescheurd, bovenzijde rug dl 3 licht beschadigd, papier hier en daar roestvlekkig en gebruind* | Euro 450,00 |
| 572091 | TROMMIUS, A., Volkomene Nederlandsche concordantie ofte woord-register des Ouden Testaments. Vervattende alle de historische boecken van Genesis af tot Esther incluys. Waer in gevonden worden alle de Nederlandsche woorden nae order van 't Nederduytsche ABC; met alle de Hebreeusche en Chaldeeusche grond-woorden daerby gevoegt; mitsgaders de verscheydene beteeckenissen ende andere bequame onderscheydingen der Nederlandsche woorden. Zynde noch achter-aen gehecht een compleet Hebreeusch register van alle de grondwoorden deses eersten deels, nae order van 't Hebreeusche alphabeth. En: Alle de leer- ende prophetische boecken van Job af tot Maleachi incluys. Zynde noch achter aen gehecht een compleet Hebreeusch register van alle de grond-woorden niet alleen deses tweeden deels, maar oock mede van het eerste deel, ende also van 't geheele Oude testament nae order van 't Hebreeusche alphabeth. + Volkomene Nederlandtsche concordantie ofte woordt-register des Nieuwen Testaments. Begrijpende I. Alle de Nederl. woorden, groot ende kleyn, die in de nieuwe oversettinge des N. Testaments gevonden worden, gestelt na de ordre des Alphabeets. II. Alle de Grieksche Grond-woorden, daeruyt elck Nederlandtsch woordt ofte maniere van spreken overgeset is. III. De verscheydene Beteeckenissen ende andere bequame onderscheydingen der Nederlantsche woorden. IV. Een compleet Grieksch register van alle de Grieksche woorden des N. Test. met bygevoegde Nederl. woorden, daermede deselve in de Nederl. Oversettinge vertaelt zijn. Gaet voor-aen een ample Voor-reden, behelsende de Gestalte ende 't Gebruyck deses wercks, als mede d'Advijsen daer-over van Academien, Synode, ende Classis. Aengevangen door wijlen den Eerwaerdigen Johannem Martinum, ende nu voltrocken door desselven Schoon-sone Abrahamum Trommium. 3 delen.Groningen, Purmerent, 1672, Amsterdam, Gerard Borstius, 1685-91. 3 frontispices. Perkament. Folio. (XVI), 1142, 88, (2), (X) 904, 132, 8, (XXVIII) 1036 pp. *bibliotheekstempel op titelpagina's, platten enigszins gekromd, banden beduimeld, papier hier en daar licht watervlekkig en/ of beschadigd, ruggen licht beschadigd* | Euro 300,00 |
| 580903 | WEISS, M.C., Histoire des réfugiés protestants de France depuis la révocation de l'édit de Nantes. 2 dln. Paris, Charpentier, 1853. (XII) 440, (IV) 455 pp. hlf ldr. *papier hier en daar licht roestvlekkig* | Euro 90,00 |